A kifejezés a görög ADAPTO "beállítani", és GEN "termelő" illetve a latin ADAPTARE "hozzáilleszt, alkalmaz” szavakból származik.
Az adaptogén növényeknek kiegyensúlyozó hatása van a szervezetre, az egyes szervekre, függetlenül attól, hogy ez a funkció milyen irányban billent ki korábban. Vagyis az alul működő és a túlműködő folyamatokra is hatnak, továbbá egyes belső elválasztású mirigyek, valamint az immunrendszer működésére is. Éppen csak annyit segítenek, amennyire a szervezetnek szüksége van.
Ezt a nagyon különleges képesség felfedezését egy szovjet tudósnak köszönhetjük. Nyikolaj Lazarev 1947-ben, alapvetően arra kereste a megoldást, hogyan lehetne a katonák fáradtságát csökkenteni és teljesítményüket növelni. Lazarev definíciója szerint az adaptogén vegyületek képesek fokozni egy élőlény stresszel szembeni általános ellenállását, ellensúlyozzák a káros fizikai, kémiai vagy biológiai stressz hatásait, aminek köszönhetően az élőlény alkalmazkodni tud a stresszes körülményekhez. Lazarev a szintetikus anyagokra fókuszált, tanítványa és kollégája, Israel Brekhman pedig, inkább a természetes anyagok iránt érdeklődött és ezek között kezdte el keresni az adaptogéneket.
1968-ban, hosszú évek kutatási munkája után Brekhman meghatározta azt, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy adaptogénnek. Röviden és nem tudományosan:
Mindenki ismeri azokat a tüneteket, amelyek a szervezet egyensúlyának kibillenésének következményei. Ezek sokszor a stresszel összefüggésben lévő testi jelzések:
Hogyan fejtik ki hatásukat az adaptogén növények?
Az adaptogén gyógynövények a hipotalamusz - agyalapi mirigy - mellékvese (HPA) tengelyre hatnak. Ez a három szerv és a közöttük lévő interakció határozza meg, hogy miként reagálunk a stresszhelyzetekre, felül- vagy alul szabályozva olyan testfolyamatokat, mint az emésztés, immunműködés, hangulat és érzelmi állapotok, energiafelhasználás és a szexuális erőnlét.
Hatásaik
Fontos! Az adaptogén növények nem helyettesítik az egészséges életmódot. Ezek a növények extrát adhatnak, segítséget nyújthatnak amikor úgy érezzük, hogy testileg vagy szellemileg nem vagyunk top formában. (fizikai és/vagy szellemi kimerültség, fáradtság, nagyfokú feszültség/stressz, sérülésből való lábadozás, megerőltető sportteljesítmény, álmatlanság)
Legkiválóbb adaptogén növények (22 olyan növény van a világon, melyek megfelelnek az adaptogén hatásnak)
Lazarev kutatása alapján, a gyógyszergyártók is gyártanak adaptogén hatású készítményeket, de azok hatásfoka nem összehasonlítható a természetes anyagokéval. Így aztán továbbra is a természet egyensúlyozó erejében hiszek.
A ganoderma gombáról bővebben ITT, a cordycpes gombáról bővebben ITT olvashat.
Még nem szólt hozzá senki! |
---|